Бездоглядність підлітків та її наслідки. Що робить підлітка важким.
«Вихователь сам має бути тим, ким хоче зробити вихованця».
В. Даль
«У вихованні вся справа в тому, хто вихователь».
Д. Писарєв
«Вихователю треба глибоко знати життя, щоб до нього готувати».
Л. Толстой
«Батьки — приклад для дитини».
«Виховувати – ховати від зла».
Хто з батьків не мріє, щоб його дитина виросла найрозумнішою, найвродливішою, найсильнішою, найдобрішою і наймужнішою, хто не сподівається, що люди поважатимуть сина чи доньку за працьовитість і знання справи, за вихованість. Одним словом, ми мріємо про всебічну досконалість наших дітей.
Всебічний, гармонійний розвиток — наш ідеал. Ідеал і сімейного, і суспільного виховання. Але скільки треба наполегливої і кваліфікованої праці батьків і вчителів, щоб наші діти ввібрали все багатство інтелектуальної, моральної культурної спадщини, виробленої людством.
Виховувати – це значить творити людину.
Тест для батьків «Чи можете ви?»
- У будь-який момент залишити всі свої справи і зайнятися дитиною.
- Порадитися з дитиною, не зважаючи на її вік.
- Зізнатися дитині в помилці, якої ви припустилися в ставленні до неї.
- Вибачитися перед дитиною, якщо ви не праві.
- Стримати себе, якщо вчинок дитини роздратував вас.
- Поставити себе на місце дитини.
- Повірити хоча б на хвилинку, що ви добра фея.
- Розповісти дитині про повчальний випадок зі свого дитинства, який невигідно свідчить про вас.
- Пообіцяти дитині, що виконаєте її бажання за хорошу поведінку.
- Завжди утримуватися від слів, які боляче вразять дитину.
- Надати один день, коли б вона робила все, що їй заманеться, і поводила себе так, як схоче, а ви ні в`що не втручалися.
- Не відреагувати, коли ваша дитина вдарила, грубо штовхнула або просто
незаслужено образила іншу дитину.
- Встояли проти дитячих прохань і сліз, якщо впевнені, що це – примха, забаганка.
Відповіді:
А- можу і завжди так роблю – 3 бали.
Б – можу, але не завжди так роблю – 2 бали.
В – не можу -І бал.
Підрахуйте бали
Якщо ви набрали 30-39 балів, це означає, що дитина – найбільша цінність у вашому житті. Ви дієте правильно, й можете сподіватися на добрі результати.
Сума 16—30 балів: піклування про дитину для вас питання першорядне. Ви схильні до компромісів, які послаблять виховний ефект. Вам слід серйозно замислитися над підходом до виховання.
Менше ніж 16 балів — перед вами постали серйозні проблеми стосовно виховання дитини.
У підлітковому віці сприйняття дитини дорослими дуже сильно відрізняється від її самосприйняття. Дорослі недооцінюють рівень її психологічної зрілості, сама вона його переоцінює. Тому не дивно, що вона жагуче бореться за свої «дорослі» права. Положення підлітків ускладнюється тим, що в сучасному суспільстві відсутній який-небудь соціальний інститут, що дозволив би їм реалізувати свою спрямованість на повноцінне входження в дорослий мир наприклад, як це було в часи натурального господарювання. В 12-14 років у підлітка було багато можливостей показати себе «як дорослого». Школа не надає такої можливості. Вона адекватна молодшому шкільному віку, у якому провідною діяльністю є навчальна. Підліткові ж необхідна «арена» для розгортання його соціальної активності.
Рекомендації для батьків підлітків відповідають тому ж загальному напряму, що й для батьків трирічних дітей. Необхідно усвідомити, що їхня дитина стала вже майже дорослою. А це значить, що вона повинна зайняти в сім’ї нове положення, значно більш рівноправне, ніж раніше. У неї повинні з’явитися іі нові права, й нові обов’язки.
Головне право — це право розпоряджатися собою, воно вимагає високої відповідальності, а відповідальність і зароджується, і проявляється в сумлінному виконанні своїх обов’язків.
Дотримуючись звичної схеми, батьки часто намагаються нав’язати дитині обов’язки, «замкнуті» на ній самій: прибирання нею своєї кімнати, сумлінне навчання й ін. Однак подібні вимоги звичайно викликають у підлітків роздратування, тому що вони прагнуть до самостійної організації власного життя й саме в цьому найменш схильні.